Pogrzeb

Katolicki pogrzeb to ostatnie pożegnanie zmarłego połączone z serdeczną modlitwą za jego duszę. Wierzymy, że przyczyni się ona do osiągnięcia nieba przez zmarłą osobę. Nic więcej już nie możemy uczynić. Nauka Kościoła każe na śmierć spojrzeć jako na przejście. Dusza ludzka jest nieśmiertelna, a w dniu sądu ostatecznego nasze ciała zmartwychwstaną. Wysłużył nam to swą śmiercią i zmartwychwstaniem Jezus Chrystus, a nasze uczynki mogą zamknąć lub otworzyć nam bramy niebios.

Formalności związane z miejscem pochówku należy załatwić w administracji danego cmentarza. Przychodząc do kancelarii parafialnej trzeba przynieś odpis aktu zgonu oraz zaświadczenie stwierdzające jakie sakramenty zmarły przyjął przed śmiercią.

Rodzina zobowiązana jest dołożyć wszelkich starań, aby pogrzeb miał naprawdę religijny charakter. Powinna przystąpić w czasie Mszy pogrzebowej do Komunii Św., ofiarując ją w intencji zmarłego (do spowiedzi należy przystąpić wcześniej). Jeśli pogrzeb jest w naszym kościele, to zachęcamy by pół godziny przed rozpoczęciem Mszy Św. pogrzebowej ktoś z rodziny lub sąsiadów poprowadził w intencji zmarłego modlitwę różańcową. Przed pogrzebem (w zakrystii) rodzina, przyjaciele i sąsiedzi mają możliwość zamawiania Mszy Św. za zmarłego – ksiądz ogłosi je w czasie pogrzebu.

W każdy III piątek miesiąca o godzinie 18.00 odprawiana jest Msza Św. za zmarłych wypominanych w naszym kościele parafialnym.